20.1.2016 / Gösterim Sayısı : 585

IPARD-2 LANSMANI YAPILDI

#

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD-II programının tanıtımı için düzenlenen törende İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu Bir Konuşma yaptı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü IPARD- II Lansman toplantısı yapıldı. Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yatırımcılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Katılımcılara teşekkür ederek açılış konuşmasını yapan TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, IPARD II programı hakkında bilgi verdi. TKDK Muş İl Koordinatörlüğü´nün geçen yıl yapmış olduğu çalışmalara da değindi.​               

 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu yaptığı konuşmada Muş'ta tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çolakoğlu; "İlimiz 411.000 nüfusunun yüzde 83'ü direk ya da indirek geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Bu nüfusun yüzde 90'nı kırsalda yaşamaktadır. Kırsalda yaşayan nüfusun yoğun olması sebebiyle kırsalın çok güçlü bir şekilde desteklenmesi gerekmektedir.

 İlimizin tarımsal potansiyeli, alt yapısı, ham madde kaynağı ve kırsal kalkınmayı destekleme yatırımlarına altlık teşkil edecek güçlü bir yapıya sahiptir. İlimizin 345.000 hektarlık tarım arazisinin 278.000 hektarı ovadır. Ovalarımız içinde Muş ovası büyük bir önem arz etmektedir. Muş ovası Türkiye de Çukurova ve Konya ovasından sonra tek parça halinde olan Türkiye'nin 3. Büyük ovası olup 165.000 hektardır.

 İlimizde uygulanmakta olan büyük projeler Muş ovasına hayat verecektir. Bu projelerde Alparslan 2 barajı bittiğinde Muş ovasına basınçlı, cazibeli ve kapalı sistem su verilecektir. İlimizin sulanabilir tarım arazisi 158.000 hektar olup bunu yüzde 41 i sulanmaktadır. Alparslan 2 barajı ile Muş ovasına su verilmeye başlandığında ovanın 78.210 hektarı sulanacak ve sulanan tarım arazisi yüzde 50 seviyesine çıkacaktır. Yine Alparslan 2 barajı ile beraber ovanın bitki çeşitliliği zenginlik kazanacak, çiftçilerimizin ekonomik kazançları daha da artacaktır.

İlimiz su ürünleri yönüyle de geleceğe umut ile bakıyor. Doğu Anadolu bölgesinde, Elazığ'dan sonra ikinci büyük yavru balık üretim tesisi Varto ilçemizde bulunmaktadır. Alparslan 2 barajı ile beraber kültür balıkçılığının da büyü bir ivme kazanacaktır. İlimizde 1085.000 küçükbaş hayvan 285.000 büyük baş hayvan mevcudu vardır. Hayvancılıkta en büyük girdi yemdir. İlimiz 280.000 hektarlık mera 94.000 hektarlık doğal çayır ve 70.000 hektarlık yem bitkisi ekimiyle kaba yem ihtiyacının yüzde 76'sını karşılamaktadır.

Hayvanlarımızdan elde edilen süt miktarı yıllık 320 bin ton süt, soğuk süt zinciri olmamasından dolayı elle sağım yapılarak sanayide çok fazla kullanılamamaktadır. Bu yıl TKDK'da bir süt toplama merkezinin kurulması, soğuk süt zincirinin oluşması yönüyle bizi umutlandırmıştır.

Yine ilimizde 9.600 ton et üretimi vardır. Bu yıl bir et ent egre tesisinin kuruluyor olması etin değerlendirilmesi adına bizi sevindirmiştir.

Dağlarımız bitki çeşitliliği ve florası yönüyle büyük bir zenginlik olduğu gibi topraklarımızda çok az miktarda suni gübre ve zirai ilaç kullanımı ilimize organiklik katmaktadır.

 Yıllık 638 ton bal üretimimizin çoğunlukla organik olduğunu düşünüyorum.

Tüm bu tarımsal potansiyelimiz, müteşebbislerimizin ilimizde yatırım yapmaları için önemli bir zenginlik kaynağımızdır.

Tarım ve hayvancılık riske açık bir sektör olması sebebiyle Bakanlığımız tarafından önemli miktarda desteklenmektedir. Geçen yıl, bakanlığımız tarafından ilimiz çiftçilerine ödenen destekleme miktarı 64,000.000 ₺'dir. 2002 Yılından günümüze kadar ödenen destekleme miktarı 578,000.000 ₺'dir.

Tüm bu çalışmalar ve gayretler ilimiz çiftçisinin nicelik ve nitelik olarak daha çok kazanmasına ve tarımsal hasılanın artırılmasına yöneliktir.

İlimiz tarım ve hayvancılıkta yıllık toplam gayrı safi hâsıla 2 milyar ₺'yi geçmiştir. Yatırımcılarımız yaptıkları ve yapacakları yatırımların kendilerine ve ilimize hayır, bereket getirmesi dileğiyle hepinize saygılar sunarım" ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Muş Valisi Seddar Yavuz ise, "Muş İli olarak önümüze dikkatli bir şekilde bakmak zorundayız. Nüfusumuzun yüzde 60'ı halen daha kırsalda yaşıyor. Bu nüfusun yüzde 80'e yakın bir kısmı şehirlerde yaşayacak dolaysıyla kırsaldan kente doğru bir göç oluşacak bizim bu göçü kaldırabilmemiz, bu göçü sanayi kuruluşlarında çeşitli hizmet sektöründe istihdam edebileceğimiz tedbiri almalıyız. Aksi takdirde şehirlerimiz yaşanmaz hale gelebilir. Muş ilinin az gelişmiş gibi görünmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi halen kırsal nüfusun çok yukarıda olmasıdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program yatırımcılara sembolik olarak çek takdimi fotoğraf çekimi ve kokteyl ile sona erdi.               

''